Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1-2 / 31-32 rok IV | styczeń-luty 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Zarządu Głównego
 
                Na posiedzeniu Zarządu Głównego 15 listopada 1984
     
  • Przyjęto do PTI 41 członków zwyczajnych i 11 wspierających.
  • W wyniku dyskusji sformułowano stanowisko Zarządu dotyczące postanowienia Prezydium Rządu z 5 listopada 1984 w sprawie elektronizacji gospodarki narodowej, ogłoszonego przez Biuro Prasowe Rządu.
  • Wrócono do sprawy nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych z informatyki. Sprawę tę analizowano z punktu widzenia ogólnych przepisów dotyczących specjalizacji zawodowych. Kol. kol. J. Irlik, J. Bańkowski i A. Musielak przygotują dalsze opcje działań dotyczących uruchomienia tej akcji.
  • Omówiono projekt preliminarza budżetu Zarządu Głównego na rok 1985; zostały w nim uwzględnione propozycje zarządów kół i sekcji dotyczące przewidywanych wydatków.
  • Kol. A. Blikle złożył sprawozdanie z pierwszej Szkoły Jesiennej PTI. W szkole uczestniczyło 85 osób, z których 20 wypełniło przygotowane przez organizatorów ankiety dotyczące przebiegu szkoły. Zgłoszone postulaty zostaną uwzględnione przy organizowaniu następnych szkół. Prezes PTI podziękował Komitetowi Organizacyjnemu Szkoły kol. kol. A. Bliklemu, A. Musielakowi i A. Wiśniewskiemu za pracę na tym polu; Zarząd Główny wystosuje podziękowania współorganizatorowi szkoły Zakładom “Elwro”, a także wykładowcom.
  • Na prośbę kol. J. Zalewskiego, pełniącego od października 1984 funkcję skarbnika PTI, Zarząd Główny odwołał go z Komisji przyjęć nowych członków; wyrażając równocześnie podziękowanie za dotychczasową pracę. Do Komisji przyjęć dokooptowano kol. S. Waligórskiego.
  • Powołano trzy nowe koła naszego Towarzystwa:
                Koło PTI nr 1 w Warszawie. Na zebraniu założycielskim 4 października 1984, w którym uczestniczyło 12 członków PTI pracowników Zarządu Mechanizacji i Automatyzacji Opracowań Statystycznych GUS, Ośrodka Elektronicznego GUS, Ośrodka BadawczoRozwojowego SPIS i Zakładu Informatyki NaukowoBadawczego Centrum Półprzewodników wybrano Zarząd koła w składzie: kol. Mieczysław Mączyński (przewodniczący), kol. Ilona Przewłocka (sekretarz) i kol. Urszula Ścibior (skarbnik).
                Siedziba koła: Zarząd Mechanizacji i Automatyzacji Opracowań Statystycznych GUS, al. Niepodległości 209, 00-925 Warszawa. Tel. 25-32-41 wewn. 690 (przewodniczący) i 25-41-71 (sekretarz).
                Koło liczy obecnie 23 członków.
                Koło PTI w Opolu. Na zebraniu założycielskim 6 listopada 1984, w którym uczestniczyło 10 członków PTI reprezentujących różne informatyczne ośrodki usługowe, wybrano Zarząd koła w składzie: kol. Henryk Franecki (przewodniczący), kol. Krystyna Lorenc (sekretarz) i kol. Wiesław Czajkowski.
                Adres do korespondencji: Spółdzielnia Pracy Usług Informatycznych i Organizacyjnych “Infopol”, ul. Damrota 10, 54-064 Opole, skr. poczt. 391. Tel. 358-66 wewn. 17 (przewodniczący i członek zarządu) i 327-85 (sekretarz).
                Koło liczy obecnie 114 członków.
                Koło PTI w Gdańsku. Na zebraniu założycielskim 9 listopada 1984, w którym uczestniczyło 10 członków PTI z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Morskiej Obsługi Radiowej Statków w Gdyni, ETOBu w Gdańsku, ZETO w Gdyni i in., wybrano Zarząd koła w składzie: kol. Stanisława Ossowska (przewodnicząca), kol. Mieczysław Myszor (sekretarz) i kol. Stanisław Wrycza.
                Adres koła: Katedra Organizacji Przetwarzania Danych, Uniwersytet Gdański, ul. Armii Czerwonej 119/121, 81-824 Sopot. Tel. 51-00-61 wewn. 454 (przewodnicząca).
                Koło liczy obecnie 14 członków.
 
* * *
 
                8 listopada 1984 Prezes PTI W. M. Turski wystosował list do Głównego Urzędu Ceł z prośbą o zaniechanie stosowania praktyki wymagania specjalnych zezwoleń na przywóz do Polski komputerów osobistych i domowych. Z przyjemnością donosimy, że reakcja Prezesa Głównego Urzędu Ceł była szybka i jednoznacznie pozytywna. W liście z 15 listopada 1984 skierowanym do Prezesa PTI informuje on, że:
                “Urzędy celne otrzymały dyspozycje udzielania «z urzędu», tj. w trakcie odprawy celnej i bez wymagania wniosków zainteresowanych, pozwoleń na przywóz komputerów «osobistych» i komputerów «domowych». Zasady te będą obowiązywały przejściowo do czasu wprowadzenia formalnych zmian w pozycji 23 taryfy celnej przywozowej, które siłą rzeczy nastąpią dopiero przy ewentualnej korekcie tej taryfy.”
                Prezes Głównego Urzędu Ceł poinformował też, że w roku 1984 (do listopada) do urzędów celnych na Okęciu i w Rzepinie zgłoszono 300 komputerów osobistych i wszystkie zostały “dopuszczone do przywozu”.
                Wyrażamy głębokie zadowolenie z takiej postawy Głównego Urzędu Ceł i mamy nadzieję, że ewentualna korekta taryfy celnej w pozycji odnoszącej się do przywozu komputerów będzie jednoznacznie wyrażać poparcie państwa dla osób sprowadzających te tak bardzo deficytowe urządzenia wyższej użyteczności społecznej.
                Sprawę, o której tutaj mowa, poruszył red. Marek Rostocki w rozmowie z Prezesem PTI opublikowanej na łamach Polityki nr 48 z 1 grudnia 1984 i dotyczącej zadań naszego Towarzystwa w szerokim kontekście spraw polskiej informatyki.

Barbara Osuchowska

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A