Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1-2 / 31-32 rok IV | styczeń-luty 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Koło PTI we Wrocławiu
 
                24 października 1984 odbyło się zebranie członków Koła PTI we Wrocławiu. Tematem tego spotkania były: dyskusja nad zagadnieniami związanymi z określeniem miejsca i roli informatyki w rozwoju kulturalnym i gospodarczym kraju, zakresu dyscypliny “informatyka” i uwarunkowań rozwoju informatyki, a także plan działalności koła w roku 1984/85.
                We wprowadzeniu do dyskusji kol. Jerzy Bromirski nakreślił obecną sytuację w informatyce, omówił przyczyny niepowodzeń dotychczasowych planów i programów rządowych dotyczących rozwoju polskiej informatyki oraz wskazał na istotne znaczenie kulturotwórcze informatyki. W krajach rozwiniętych korzystanie z komputerów jest na porządku dziennym; używają ich dorośli, młodzież i dzieci. Rozwija się nauczanie informatyki. U nas należy tę sprawę postawić tak, aby rozprzestrzeniła się jak najdalej, doprowadzając do rewolucji informatycznej. Mimo kłopotów z komputerami, pieniędzmi, odpowiednią kadrą, trzeba jednak działać w kierunku rozwoju informatyki. W uchwale Zarządu Głównego PTI w sprawie założeń polityki państwa w odniesieniu do informatyki (por. Biuletyn PTI nr 78, 1984) główny nacisk jest położony na zastosowania. Kol. Jerzy Bromirski podkreślił słuszność tego stanowiska. Zależy nam powiedział żeby to był interes ogólny, a nie przedsiębiorstwa czy resortu.
                W dyskusji zwrócono uwagę na możliwość zaspokojenia potrzeb różnych użytkowników w drodze wykorzystania systemów mikroprocesorowych, tym samym zaś na konieczność rozwoju badań w odniesieniu zarówno do struktur tych systemów, jak i oprogramowania. Wydaje się konieczna analiza celowości i możliwości stosowania odpowiedniego sprzętu dla konkretnych zastosowań.
                W dyskusji zwrócono uwagę na bardzo duże utrudnienia w uzyskiwaniu informacji zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Nasze obecne prace powinny zmierzać do zmniejszenia różnicy świat a Polska w dziedzinie informatyki; do tego jednak jest potrzebna znajomość podstawowej literatury światowej, a więc jej dostępność. W wielu działach informatyki nasze prace są ogromnie opóźnione. Biorąc za przykład polskie procesory, dochodzimy do wniosku, że pracujemy na antykach z lat siedemdziesiątych. W dziedzinie oprogramowania jest nieco lepiej.
                Kształcenia informatyków nie powinny ograniczać narzucane limity przyjęć kandydatów na studia na kierunku informatyka. Informatykę należy także umiejętnie wprowadzać do szkół średnich, a nawet podstawowych.
                W podsumowaniu dyskusji uznano za sprawę oczywistą stymulującą rolę informatyki zarówno w rozwoju kulturalnym, jak i gospodarczym kraju. Konsekwencją tego stanowiska jest konieczność nadania odpowiedniej rangi tej dyscyplinie i problemom jej rozwoju. W kryzysowych latach zbyt mało środków jest przeznaczanych na rozwój informatyki; należy postulować ich zwiększenie tak aby uzyskać przynajmniej minimum niezbędne do rozwoju. Dalszy postęp, rozwój społeczny i kulturalny kraju bez informatyki jest niemożliwy.
                W dyskusji nad tymi sprawami zabierali głos kol. kol. Małachowski, Lepetow, Mazur, Bromirski, Goetz, Kaliś, Ramułt i Kardaś.
                W dalszej części spotkania omówiono działalność koła w roku 1984/85.
1.     Koło prowadzi stałe seminarium poświęcone najnowszym osiągnięciom we współczesnej informatyce.
2.     Koło prowadzi konkurs PTI na najlepsze prace dyplomowe z informatyki (zob. komunikat o konkursie).
3.     W kole powołano Sekcję formalnych metod inżynierii oprogramowania. Chodzi przy, tym o upowszechnianie metod definiowania problemu, który chcemy rozwiązać (specyfikacje), metod definiowania narzędzi do rozwiązania problemu (języki programowania, edytory, bazy danych), takich sposobów konstruowania i wyrażania algorytmów, które umożliwiają badanie własności algorytmów, uzasadnienie ich poprawności, łatwą modyfikację.
Pierwszym krokiem jest uruchomienie we Wrocławiu w semestrze zimowym 1984/85 cotygodniowego seminarium na temat metod VDM.
Zebranie organizacyjne tej sekcji odbyło się 29 października 1984. Jej organizatorami są kol. Andrzej Huzar (tel. 20-39-69) i kol. Ludwik Kuźniarz (tel. 20-24-66). Opiekę nad sekcją sprawuje kol. Andrzej Blikle, udostępniając przy tym najnowsze publikacje z tej dziedziny. Seminaria o charakterze szkoleniowym odbywają się w poniedziałki o godz. 1615 w Centrum Obliczeniowym Politechniki Wrocławskiej, pl. Grunwaldzki 9.
4.     Koło PTI we Wrocławiu powołało klub mikrokomputerowy (zob. Z prac sekcji PTI Sekcja systemów mikrokomputerowych).
Zygmunt Mazur
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A