Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1-2 / 31-32 rok IV | styczeń-luty 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

O stanie mikroinformatyki w Polsce
 
                Jak już informowaliśmy, posiedzenie Zarządu Głównego w dniu 4 października ub. r. było poświęcone sprawom mikroinformatyki. Zgodnie z zapowiedzią (por. Biuletyn PTI nr 910, 1984) podajemy, w dużym skrócie, obraz stanu tej dziedziny w Polsce.
 
1.     Technologia i podzespoły
Od roku 1983 produkuje się w Polsce odpowiednik ośmiobitowego mikroprocesora Intel 8080 oraz odpowiedniki najprostszych układów rodziny tego mikroprocesora. Opóźnienie w stosunku do wyprodukowania oryginału jest dziewięcioletnie. Nie są wytwarzane bardziej złożone układy tej rodziny, takie jak sterownik przerwań 8259, sterowniki pamięci na dyskach elastycznych 8271 i 8272, kanały bezpośredniego dostępu 8237 i 8257 i inne.
                Produkowane układy nie są łatwo dostępne na rynku i są drogie (droższe niż analogiczne układy importowane z krajów RWPG). Fatalna sytuacja panuje w produkcji pamięci półprzewodnikowych. Wytwarza się w Polsce pamięci statyczne RAM typu MCY 7102 o organizacji 1 KB × 1 i zamierza się podjąć produkcję pamięci o organizacji 1 KB × 4. Nie produkuje się pamięci dynamicznych RAM, które dominują na świecie (najczęściej stosowana ich organizacja to 64 KB × 1), nie są także wytwarzane pamięci typu EPROM.
                Przy obecnym stanie technologii nie jest możliwe podjęcie w Polsce produkcji mikroprocesorów szesnastobitowych, które na świecie zaczynają dominować w powszechnych zastosowaniach; ich rozwój datuje się od roku 1979.
                Wśród innych podzespołów wchodzących w skład systemów mikrokomputerowych szczególnie dotkliwie daje się odczuć brak złączy.
                W Polsce nie są praktycznie stosowane obwody drukowane wielowarstwowe, a projektowanie tych obwodów w przytłaczającej większości odbywa się ręcznie.
                Import układów z krajów zachodnich jest minimalny, a import z krajów RWPG nieregularny i należy się liczyć z jego zmniejszeniem, ze względu na wzrost zapotrzebowania na elementy w tych krajach.
 
2.     Urządzenia zewnętrzne
                W Polsce produkuje się urządzenia zewnętrzne mogące wchodzić w skład systemów mikrokomputerowych. Mamy tutaj na myśli jednostkę dysków elastycznych, PL × 45d (osiem cali, pojedyncza gęstość), drukarkę znakowomozaikową D100 oraz monitor ekranowy znakowy 7953N. Produkcja tych urządzeń jest jednak niewspółmiernie mała w stosunku do potrzeb mikroinformatyki, a ponadto są one praktycznie niedostępne na rynku. Nie wytwarza się bardziej zaawansowanych urządzeń zewnętrznych: jednostek dysków elastycznych pięciocalowych (produkcja zapowiadana), o podwójnej gęstości, dwustronnych, o podwójnej liczbie ścieżek itp., pamięci dyskowych typu winchester, drukarek o dobrej jakości druku, monitorów graficznych kolorowych o dużej rozdzielczości itp.
 
3.     Systemy uruchomieniowe
                Opracowano w Polsce kilka systemów, zarówno w przedsiębiorstwach państwowych, jak i firmach polonijnych, które mogłyby spełniać rolę profesjonalnych systemów uruchomieniowych większość wyłącznie w odniesieniu do oprogramowania, niektóre również w zakresie sprzętu. Niestety ich produkcja jest tak mała, że dla rozwoju mikroinformatyki ma znaczenie minimalne.
 
4.     Zastosowania mikroprocesorów w przemyśle
                W polskim przemyśle nie rozpoczęła się jeszcze era stosowania mikroprocesorów. Z nielicznymi wyjątkami należy mówić raczej o opracowaniach prototypowych niż o wdrożeniach.
 
5.     Mikrokomputery osobiste
                W chwili obecnej nie można mówić o istnieniu w Polsce mikrokomputerów osobistych, tj. mikrokomputerów o przystępnej cenie, które mógłby kupić niemal każdy i można by je udostępnić przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Używane u nas mikrokomputery ZX-81 i Spectrum nie są w stanie spełnić tej roli, którą pełnią mikrokomputery osobiste w krajach wysoko rozwiniętych, przede wszystkim ze względu na ich zbyt dużą cenę.
                Należy ponadto wspomnieć o braku na polskim rynku mikrokomputerów osobistych o dużej mocy obliczeniowej, z mikroprocesorami szesnastobitowymi. Mamy przy tym na myśli mikrokomputery klasy IBM-PC (roczna produkcja tej klasy mikrokomputerów osobistych tylko w firmie IBM wynosi ok. 1 miliona sztuk i ma silną tendencję zwyżkową). Te mikrokomputery są szeroko stosowane do wspomagania projektowania, zarządzania i automatyzacji prac biurowych. .
 
6.     Dydaktyka
                Nauczanie mikroinformatyki w szkołach wyższych odbywa się prawie wyłącznie na kierunku informatyka oraz na innych kierunkach wydziałów elektrycznych i elektronicznych, przy czym nawet na tych kierunkach dostęp studentów do sprzętu jest minimalny.
                Na innych kierunkach i wydziałach szkół wyższych nie ma mikroinformatyki w programach nauczania. Także w szkołach średnich, ani w liceach ogólnokształcących, ani w technikach, nie wspominając już o szkołach podstawowych, mikroinformatyki w zasadzie się nie naucza.
                Z opisanego tutaj, w dużym skrócie, stanu mikroinformatyki w Polsce wynikają oczywiste stwierdzenia.
                Stwierdzenie pierwsze: istnieje znaczna luka technologiczna między krajami rozwiniętymi a Polską i bez przedsięwzięcia istotnych i skutecznych działań zaradczych luka ta będzie się szybko powiększać. Postulaty w tej mierze są następujące:
(1)   trzeba w krótkim czasie doprowadzić do masowej produkcji układów mikroprocesorowych ośmiobitowych w pełnym zakresie oraz pamięci półprzewodnikowych o dużych pojemnościach;
(2)   należy podnieść poziom technologii tak, aby można było rozpocząć produkcję układów mikroprocesorowych szesnastobitowych;
(3)   trzeba zapewnić na rynku wystarczającą ę liczbę nowoczesnych urządzeń peryferyjnych;
(4)   należy podjąć na dużą skalę produkcję dobrze wyposażonych i oprogramowanych systemów uruchomieniowych.
                Realizacja powyższych postulatów jest warunkiem koniecznym zastosowania mikroprocesorów w przemyśle w sferze zarówno wyrobów finalnych, jak i narzędzi. Należy podkreślić, że zastosowanie na dużą skalę mikroprocesorów w przemyśle jest koniecznością gdyż w przeciwnym razie polskie wyroby przemysłowe przestaną spełniać wymagania jakościowe odbiorców zagranicznych, co zamknie przed nami rynki zbytu. Realizacja powyższych postulatów warunkuje również inne zastosowanie systemów mikrokomputerowych przede wszystkim automatyzację banków, poczty, biur, magazynów, projektowania inżynierskiego itp.
                Stwierdzenie drugie, które nasuwa się z przedstawionego stanu mikroinformatyki, dotyczy faktu tworzenia się luki informacyjnej między krajami wysoko rozwiniętymi a Polską. Luka ta jest, naszym zdaniem, znacznie groźniejsza niż luka technologiczna, gdyż może doprowadzić do zastoju w rozwoju cywilizacyjnym kraju i do utraty kontaktu naszego społeczeństwa ze społeczeństwem krajów wysoko rozwiniętych ze skutkami, z których wielu nie da się wręcz przewidzieć. W celu przeciwdziałania tworzeniu się tej luki należy przede wszystkim wprowadzić i rozwijać kształcenie w dziedzinie, mikroinformatyki na wszystkich poziomach nauczania, zapewniając szkołom odpowiednie środki (systemy mikrokomputerowe, oprogramowanie, podręczniki itp.). Szczególny nacisk należy położyć na kształcenie specjalistów inżynierów mikroinformatyki, których obecność jest warunkiem koniecznym realizacji programu kształcenia w tej dziedzinie. Ponadto jest niezbędne zapewnienie społeczeństwu możliwości szerokiego dostępu do systemów mikrokomputerowych, co jest możliwe tylko w drodze wprowadzenia na rynek mikrokomputerów osobistych, a więc, z definicji, o odpowiednio niskiej cenie.
Wojciech Cellary
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A