Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 / 19 rok III | styczeń 1984
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Prezydium i Zarządu Głównego
 
Na kolejnych (szesnastym i siedemnastym) posiedzeniach Zarządu Głównego w dniach 10 listopada i 15 grudnia ub. r.
  • Przyjęto do PTI 65 nowych członków zwyczajnych i 25 wspierających. W chwili obecnej nasze Towarzystwo liczy 365 członków (326 zwyczajnych i 39 wspierających).
  • Podjęto uchwałę o powołaniu do życia koła PTI w Białymstoku. Zaakceptowano zarząd koła (wybrany na zebraniu założycielskim 17 czerwca ub. r.) w składzie: kol. Aleksy Breczko przewodniczący, kol. Zofia Stanisławska sekretarz, kol. Edmund Woronowicz członek. Siedziba koła: ZETO, ul. Kościuszki 15, Białystok.
  • Zaaprobowano zgłoszoną inicjatywę i dotychczasowe wstępne działania kol. A. Bliklego dotyczące zorganizowania sekcji formalnych metod inżynierii oprogramowania (bliższe szczegóły zob. Biuletyn PTI, nr 1112, 1983).
  • Podjęto uchwałę o powołaniu sekcji PTI klubu użytkowników systemów komputerowych ICL. Zarząd Główny przyjął do aprobującej wiadomości dotychczasową działalność na tym polu kol. S. Jaskólskiego i upoważnił Go do założenia sekcji. Spotkanie w tej sprawie zarówno zainteresowanych członków wspierających PTI, jak i zwyczajnych odbyło się w dniach 2930 listopada ub. r. w Koninkach k. Poręby.
  • Zaaprobowano dotychczasową działalność kol. W. Cellarego i postanowiono Mu powierzyć zorganizowanie sekcji systemów mikrokomputerowych (zob. Z prac sekcji PTI).
  •  Ponieważ, ze względu na stan wojenny, w lutym 1982 nie mogła się niestety odbyć Zimowa Szkoła Informatyki PTI, w pełni wówczas przygotowana społecznym wysiłkiem członków Towarzystwa, Zarząd Główny zwrócił się do organizatora szkoły, kol. A. Bliklego, z prośbą o zbadanie, czy udałoby się nam ją reaktywować w najbliższym możliwym terminie (a więc zapewne dopiero zimą 1984/85). Kol. Blikle przedłożył już Zarządowi nową, bardzo interesującą propozycję tematyczną tej szkoły, przeznaczonej przede wszystkim dla środowiska pozaakademickiego i ponownie pomyślanej jako forum wymiany poglądów między praktykami i teoretykami.
  • Na spotkaniu z przedstawicielami PTI w dniu 7 września ub. r. minister prof. K. Badźmirowski złożył miłą ofertę wyposażenia przez resort kilku uczelnianych laboratoriów w systemy mikroprocesorowe; umożliwiłoby to stworzenie odpowiednich warunków do kształcenia specjalistów w tej dziedzinie. Zaakceptowana przez Zarząd Główny propozycja kol. W. Cellarego stała się załącznikiem do wysłanego do Ministra wniosku PTI w tej sprawie.
  • Wróciła na wokandę poparta przez resort hutnictwa i przemysłu maszynowego sprawa nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych z informatyki. Komisja Zarządu Głównego do spraw stopni specjalizacyjnych pod przewodnictwem wiceprezesa PTI, kol. Jacka Bańkowskiego, przygotowała kolejną wersję projektu regulaminu. Uwzględniono w niej uwagi, które wpłynęły po opublikowaniu pierwszej wersji (Biuletyn PTI, nr 23, 1982), i dostosowano do uchwały Rady Ministrów z 6 czerwca 1983 w sprawie specjalizacji zawodowej inżynierów. Po przedyskutowaniu i zaakceptowaniu, regulamin nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych przedłożono zarówno władzom resortów hutnictwa i przemysłu maszynowego oraz nauki, szkolnictwa wyższego i techniki, jak i Prezesowi NOT. (Tekst regulaminu zostanie opublikowany w jednym z najbliższych numerów naszego biuletynu).
  •   Przyjęto przedłożony przez kol. Z. Mazura projekt regulaminu ogólnopolskiego konkursu PTI na najlepsze prace dyplomowe z dziedziny informatyki, organizowanego przez koło PTI we Wrocławiu. Bliższe informacje o konkursie można uzyskać w siedzibie koła, pl. Grunwaldzki 9 (D-2), p. 15, 50-370 Wrocław, tel. 22-10-18 (kol. Z. Mazur) lub 20-36-02 (sekretariat, p. Alicja Szelong).
  • Uznano za celowe podjęcie prac przygotowawczych do konkursu na projekt najtańszego mikrokomputera, a także zorganizowanie konferencji poświęconej zagadnieniom mikrokomputerowym.
  • Przyjęto rezygnację kol. L. Janczewskiego z udziału w pracach Zarządu Głównego, wobec przedłużającej się Jego nieobecności w kraju.
  • Zarząd Główny zaaprobował wniosek Prezydium o wystąpienie do odpowiednich władz o zwiększenie objętości Biuletynu PTI z czterech do ośmiu stronic druku.
  • Postanowiono założyć archiwum różnego rodzaju cennych materiałów (opracowań, referatów, opinii itp.) autorstwa członków PTI, a także wypowiedzi prasowych. Wszelkie tego typu materiały prosimy składać na ręce rzecznika prasowego PTI, kol. Barbary Osuchowskiej (ul. Brzozowa 12 m. 20, 00-286 Warszawa, tel. 27-59-20 lub 31-73-97). Jako pierwsze znalazło się już w archiwum bardzo interesujące, obszerne opracowanie poświęcone zagadnieniom prawnym informatyki (autorzy: J. Irlik, T. Mazurkiewicz, R. Pessel, J. Waluszewski). Materiały z archiwum będą na życzenie do wglądu dla członków PTI; możemy także je powielać, obciążając zainteresowanych kosztami reprodukcji. Jeśli jednak autor zgłosi odpowiednie zastrzeżenie, powierzony nam materiał nie będzie nikomu udostępniony bez jego zgody.
  •   W związku ze zbliżającym się terminem Zjazdu PTI podjęto następujące uchwały:
I.      Na mocy § 21 i 25 statutu Zarząd Główny zwołuje I Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Informatycznego w dniu 12 maja 1984 w Warszawie o godz. 1030 (w pierwszym terminie) i 1100 (w drugim terminie).
II.    Zarząd Główny powołuje Komisję Organizacyjną Zjazdu w następującym składzie: przewodniczący kol. Marek Maniecki, dwaj wiceprzewodniczący kol. Andrzej Wiśniewski i Stanisław Lepetow oraz członkowie kol. Aleksy Breczko, Czesław Daniłowicz, Bogdan Fiutowski, Marek Greniewski, Jacek Irlik, Jerzy Król, Włodzimierz Kubalski, Jacek Martinek, Zygmunt Mazur, Jerzy Nowak, Barbara Osuchowska, Ludwik J. Rossowski.
Zarząd Główny upoważnia przewodniczącego Komisji do włączania do prac nad organizowaniem Zjazdu także innych członków PTI.
  •   Zarząd Główny przypomina członkom PTI o konieczności zapłacenia zaległych i bieżących składek członkowskich oraz o możliwości zaprenumerowania Biuletynu PTI. Członkowie, którzy nie uregulują w najbliższym czasie składek za lata ubiegłe i za rok bieżący, nie będą mogli wziąć udziału w Zjeździe!
 
  •   Najbliższe numery Biuletynu PTI postanowiono przeznaczyć przede wszystkim na publikowanie materiałów zjazdowych.
 
* * *
 
      Dnia 29 listopada ub. r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Nauki i Postępu Technicznego poświęcone ocenie stanu informatyki w Polsce. Referat podstawowy przedstawiło Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, koreferentem był poseł Waldemar Michna. W ożywionej dyskusji wystąpił m. in. kol. W. M. Turski, zaproszony na posiedzenie jako prezes PTI. Myślą przewodnią wystąpienia naszego Prezesa była konieczność uznania zastosowań za cel główny polityki państwa wobec informatyki, a co za tym idzie, traktowanie spraw produkcji i obrotu sprzętem i oprogramowaniem jako pochodnych. Prezes postulował pilną konieczność opracowania stale aktualizowanej, lecz oczywiście spójnej polityki państwa wobec zastosowań informatyki i przypomniał, że PTI od półtora roku nalega na powołanie Państwowej Agencji Informatyki.
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A