Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 /04 rok I | październik 1982
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Od Prezesa
 
Polskie Towarzystwo Informatyczne rozpoczyna publikowanie swego Biuletynu w 16 miesięcy po Zjeździe Założycielskim. Wiele zmieniło się przez ten czas, nie wszystko na lepsze. Kryzys gospodarczy niszczy kruche podstawy egzystencji wielu ośrodków obliczeniowych. Reforma - przynajmniej jak dotychczas - nie wyzwoliła mechanizmu autentycznego zapotrzebowania na informatykę w gospodarce narodowej. Społeczeństwo ma dość innych, poważniejszych kłopotów, żeby się specjalnie martwić sprawami informatyki. Ponadto, w najróżniejszych układach zbieramy cięgi za niegdysiejsze frazesy o informatyce dobrobyt przynoszącej. W wielu umysłach, niestety, skojarzyły się one na trwałe nie z autorami, lecz z samą informatyką.
Mimo wszystkie trudności niedobrego czasu teraźniejszego, PTI - choć wolniej i w skromniejszym niż by się chciało zakresie - realizuje cele wytyczone na Zjeździe Założycielskim.
Przekonani, że pełnoprawnym członkiem wspólnoty cywilizacyjnej nie może być kraj niezdolny do autonomicznego gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji, zabiegamy o upowszechnienie zrozumienia konieczności objęcia państwowym mecenatem zastosowań informatyki. Staramy się odwrócić nieszczęsny wzorzec rozumowania, który zastosowania traktuje jako efekt uboczny produkcji sprzętu. Zabiegamy o to, aby grosz publiczny przeznaczony na podtrzymanie i rozwój informatyki w Polsce, zanim trafi do producenta sprzętu musiał przejść przez ręce użytkownika, bo chociaż nie jest to jeszcze gwarancją społecznej skuteczności, na pewno stanowi jej warunek niezbędny.
Działając w tym kierunku, zyskaliśmy wielu sprzymierzeńców, walnie pomógł nam w tym Komitet Informatyki PAN, który w nowej swej kadencji uznał za możliwe i niczym dostojności uszczerbku nie przynoszące zajęcie się codziennością polskiej informatyki. Wspólnie z Komitetem Informatyki PAN przedstawiliśmy propozycję powołania Państwowej Agencji Informatyki - instytucjonalnego mecenasa informatyki, który państwowymi środkami dysponując społecznej kontroli ma być poddany. Nadzór ten sprawować powinna wedle naszej propozycji Rada, w której zasiadać mają specjaliści reprezentujący instytucje, organizacje i środowisko informatyczne.
Dążymy do zintegrowania środowiska. W działalności Towarzystwa nie baczymy i nie chcemy baczyć na to, gdzie kto pracuje, lecz tylko na to, czy jest rzetelnym fachowcem informatykiem. Stanowisko takie przynosi niemałe dywidendy: szczerość wypowiedzi, zaufanie do ludzkiej solidności partnera. W lutym miała się odbyć Zimowa Szkoła Informatyki; była całkowicie przygotowana społecznym wysiłkiem członków PTI: “akademików” i “przemysłowców”, którzy zgodnie i z przyjemnym zdziwieniem ową zgodność odkrywając zrobili kawał znakomitej roboty. Niestety, szkoła nie mogła się odbyć w planowanym terminie. Powinniśmy do tego pomysłu powrócić możliwie najprędzej.
Po jesiennej serii konwersatoriów PTI w Warszawie i we Wrocławiu, w maju 1982 uruchomiliśmy stałe, comiesięczne seminarium w Warszawie (ostatnie środy każdego miesiąca, PKiN, sala 1044, godz. 16). Cieszy się ono dobrą frekwencją. Warto pomyśleć o tym, aby interdyscyplinarne seminaria informatyczne organizowane przez członków PTI powstawały i w innych ośrodkach (Sekretarz Generalny PTI służy poradą organizacyjno-prawną).
Na Zjeździe powołaliśmy wiele sekcji i komisji. Różne są stopnie ich aktywności. Wolno przypuszczać, że odzwierciedlają one stopień aktywności zainteresowań zawodowych swych członków. Należy wyrazić nadzieję, że w miarę krystalizacji zainteresowań każdy członek PTI będzie aktywnie pracować w sekcji lub komisji, przyczyniając się swą pracą do wzrostu rzeczywistego autorytetu Towarzystwa: jedynego liczącego się autorytetu, tego, który wynika z rzetelnej wiedzy i uczciwej pracy.
Czasy wielkich przeobrażeń, czasy społecznego fermentu sprzyjają - zawsze i wszędzie - podejmowaniu prób zdobycia pozycji przez jednostki nie obciążone skrupułami, nie skrępowane w swym działaniu wątpliwościami. Byłoby dziwne, gdyby polskiej informatyce miałoby być oszczędzone to przykre zjawisko. Towarzystwo powinno być świadome tego niebezpieczeństwa i mu się przeciwstawiać, działając zdecydowanie ale z godnością i spokojem, które towarzyszą postępowaniu osób świadomych swej rzetelności zawodowej i obywatelskiej uczciwości.
Korzystając z uprawnień zawartych w naszym statucie, rozpoczynamy działalność badawczo-szkoleniową podejmowaną na zlecenie instytucji zewnętrznych. Zamierzamy ją rozwinąć i - jeśli okaże się, że PTI potrafi świadczyć usługi na poziomie zgodnym z wyznawaną przez nas zasadą fachowości, a klienci zechcą za fachowe usługi godziwie płacić - wystąpimy do odpowiednich władz o przyznanie Towarzystwu uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej w dziedzinie informatyki. Istniejące przepisy na to pozwalają, ogólny klimat sprzyja tego rodzaju posunięciom. Kwestią zasadniczą jest jednak to, czy potrafimy znaleźć wszystkie składniki niezbędne do zrealizowania formuły “rzetelne usługi informatyczne”.
Krótko powiedziawszy, PTI zostało powołane z woli środowiska polskich informatyków w celu jednoczenia ich wysiłków na rzecz prawidłowego rozwoju polskiej informatyki, wyrażania uczciwych i kompetentnych opinii w tej sprawie, zgodnego ze współczesną wiedzą informowania społeczeństwa o informatyce i jej zastosowaniach, a także po to, aby wspólnie i godnie dbać o dobre imię polskich informatyków. W wysiłkach na rzecz tych celów nie powinniśmy ustawać ani na chwilę.
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A